معرفی کنفرانس 

 

اساتید فرهیخته، پژوهشگران ارجمند و دانشجویان گرامی:

محصول نهایی تلاش همیشگی بشر برای بهبود شرایط زندگی در طول حیات چند هزار ساله ی او، شهر است. شهری که ورای کالبد خود، نشان از روح و معنایی دارد که نمایانگر اهداف و آرمان های سازندگان آن است؛ معنایی که بالاتر از بایدهای زیست، تبلوری است از هستی بی نهایت طلبِ بشر و تلاش او برای تجسم بخشیدن به ارزش های معنوی اش.

چنین شهری اصالتی دارد که به آن هویت می بخشد و فارغ از دغدغه های زیست، زمینه ای می شود برای تعالی آدمی؛ شهری که به پشتوانه ی معنای نهفته در سازمان خود، با نیازهای ساکنینش همسو می شود. حیات هر شهر نیز بسته به توفیق آن در پاسخگویی به همین نیازهاست. از این رو، شهرِ فاقد معنا، شهری است بی روح که شهروندانش را در تحقق ابعاد مختلف حیات فردی و اجتماعی ناکام خواهد گذاشت. اصلی ترین معضل انسان امروز نیز، همین ناکامی است که او را دچار سرگردانی و بحران هویتی ساخته است.

انسان امروز که وارث تمدن های پیشین است، باید با بهره گیری از دستاوردهای آنان و با توجه به نیازهای مادی و معنوی خود و با بهره گیری از فناوری های نوین و با رویکردی آینده نگر در ساخت شهرها، فراتر از طراحی بناها و شبکه ی رفت و آمد، به آفریدن فضاهایی بیندیشد که متضمن نائل آمدن او به مقام انسان کامل باشد. همچنین چيستي و چگونگي «شهر» و «معماری» در آموزه هاي دینی، منشاء مباحث گسترده ای است كه نيازمند تعمق در منابع ارائه كننده ی اين آموزه ها است. بنابراین، با تمسک به متون دینی از یک سو و با درک جامع تر اصول و مبانی معماری، عمران، هنر و شهرسازی از سویی دیگر، می توان افق های نوینی در چارچوب شهر اسلامی ـ ایرانی تعریف کرد.

شاید در بحبوحه ی بحران های فراگیر این عصر، لازم باشد در حوزه های معماری، هنر اسلامی، عمران، محیط زیست  و طراحی شهری خود نگاهی بیفکنیم، بحران های موجود در آن بیابیم و به مدد تجربیات گذشته خود، با بهره گیری از تجربیات حال با نگاهی آینده نگرانه و در راستای بیانیه گام دوم انقلاب بهشت زمینی خود را که آرمانشهر ماست بازسازیم. آرمانشهر ما، شهر اسلامی ـ ایرانی است؛ شهری به جای مانده از تمدنی باشکوه که روحی از تعالیم والای اسلامی در آن جریان دارد؛ زمینه ای که انسان کامل در آن متولد شده، رشد  می یابد و به اصل خویش باز می گردد.

دومین کنفرانس بین المللی معماری، عمران، شهرسازی، محیط زیست و افق های هنر اسلامی در بیانیه گام دوم انقلاب در راستای منویات و رهنمود های رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای در مورد بیانیه گام دوم انقلاب، تلاش در راستای اجرایی سازی این بیانیه در حوزه هنر، معماری، شهرسازی، محیط زیست  و عمران و ارتقای هویت اسلامی در این حوزه را داشته و با عنایت به اهمیت موضوع در راستای ارتقای کیفیت و رفع معضلات حوزه های مرتبط طراحی و برگزار خواهد گردید. امید است این کنفرانس به عنوان گامی علمی و موثر در تحقق اهداف فوق و زمینه ساز ارتقای دانش حوزه های مرتبط با محورهای تعریف شده بوده و نتایج علمی حاصله از آن بتواند در پیشبرد طرح های علمی و فرهنگی کشور موثر باشد.  

 

 

از این رو دانشگاه هنر اسلامی تبریز پس از برگزاری موفقیت آمیز دوره اول کنفرانس در خرداد ماه سال 1400، در راستای بررسی و تحقق موارد فوق الذکر قصد دارد دومین کنفرانس بین المللی معماری، عمران، شهرسازی، محیط زیست و افق های هنر اسلامی در بیانیه گام دوم انقلاب را در سال 1401 برگزار نماید. اين کنفرانس به دنبال آن است كه با گردهم آوردن صاحب نظران، انديشمندان، دانشگاهيان، سياستگزاران و مديران، سازمانهاي ذي ربط و علاقه مند، مهندسين مشاور و متخصصان و علاقه مندان این حوزه، به تبيين مفاهيم و اهداف مرتبط با محورهای کنفرانس بپردازد و فرصتی مناسب برای تبادل اطلاعات و ارائه ی یافته های پژوهشی نوین در زمینه ی معماری، عمران، محیط زیست، هنر اسلامی و شهرسازی باشد.

 بر اين اساس، دبیرخانه دومین کنفرانس بین المللی معماری، عمران، شهرسازی، محیط زیست و افق های هنر اسلامی در بیانیه گام دوم انقلاب با افتخار از تمامي متخصصان، كارشناسان، دانشجویان، پژوهشگران و دانشمندان مراكز علمي ، تحقيقاتي و صنعتی دعوت مي نماید با شرکت در برنامه های متنوع اين کنفرانس در اين رويداد مهم مشارکت نموده وبا ارائه آخرين دستاوردهاي علمي و اجرايي خود، زمينه دستيابي به اهداف فوق را فراهم سازند.

 


ثبت نام و ایجاد پنل کاربری

ورود به سیستم

گالری تصاویر دوره اول کنفرانس

پوستر کنفرانس

گالری تصاویر دانشگاه